marime text:

Tara pedepselor HORROR - Un barbat din Iran va fi ORBIT CU ACID!

Decizie incredibila data de un tribunal din Iran, tara in care codul juridic pare a se limita uneori doar la eternul "ochi pentru ochi".
Tara pedepselor HORROR - Un barbat din Iran va fi ORBIT CU ACID!

Acuzatul, un barbat de 25 de ani pe nume Mojtaba a aruncat acid in fata lui Alireza, un taximetrist din orasul iranian Qom. Cei doi s-au certat dupa ce Mojtaba a avut o relatia ilicita cu sotia victimei.

Curtea Suprema de Justitie a ordonat ca Mojtaba sa fie orbit cu picaturi de acid, in concordanta cu legea Islamica ce permite "qisas", pedepse de tipul ochi pentru ochi in cazul unor infractiuni violente.

Nu este primul caz de acest gen in Iran. In februarie 2009, Majid Movahedi a fost condamnat la orbire dupa ce a aruncat acid in fata unei colege ce i-a refuzat cererea in casatorie.

Vezi toate stirile in timp real si pe telefonul tau mobil: m.crimetime.ro

Scrie un comentariu



aryan (2011-02-02 15:10:56)
IN PRIMUL RIND DACA VEDETI BINE POZA NU E IN IRAN E IN INDIA SAU PAKISTAN NOI IRANIAN NU AVEM ASA CEVA PE CAP. SI AL DOILA RIND EU STAU AICI ROMANIA DE 14 ANI SI CE AM VAZUT AICI DACA VERAU SA SCRIU FACE 100 DE PAGINI TOTOSI NU SPUN CA URASC ROMANII.SCUZE CEL CARE NU STIE DIFERENTE DINTRE ARABII PERSANI SI ETC.......
raspunde »
chelstone (2010-12-14 20:26:44)
ba, eu nu stiu la astia se gaseste acid la orice butic, se vinde ca painea calda, ar trebui sa dea legi sa nu se mai comercializeze aceste substante sau ceva de genu, nu sa-i lasi sabia unui netot ca sa-l taie pe altul si dupa aia sa-l tai si tu....
raspunde »
niku (2010-12-14 19:52:36)
@misterbas:ba da tu esti tampit la cap?? tu iti dai seama ca toti oamenii care nu merita vor fi pedepsiti si cei care nu merita vor fi?ti-a trecut vreodata prin creierasul ala mic al tau???atunci cand un european se gandeste la romani,a primele lui ganduri sunt: 1ceusescu 2 tigani 3 coruptie.
raspunde »
traian (2010-12-14 17:43:08)
o tara de *****,urasc toti iranienii pakistanii etc
raspunde »
misterbas (2010-12-14 13:39:08)
Mi se pare cel mai corect , daca ar fi asa si in romania ar fi 0 infractori
raspunde »
simy (2010-12-14 00:51:01)
care isi vede de treaba lui nu pateste nimik.... insa raufacatorii trebuie sa plateasca scump pt ceea ce fac....in romania nu platesc aproape deloc acolo platesc prea scump...asta e diferenta....daca s-ar aplica si aici legile iranului creq am fi mai rau ca ei.... nu stiu de ce naiba astia din orient au boala asta cu acidul......ce naiba?..toti au acid sau ce p.l e ala de toti au asa ceva
raspunde »
Krabu (2010-12-13 23:11:33)
Si daca e lege, totusi nu este inuman.Cine le da dreptul sa faca asta!Mai ganditi-va. Apropo, daca ar fi adoptata in Romanica am orbii cu totii intr-o noapte.
raspunde »
pentru **** (2010-12-13 19:13:48)
acum 100 de ani existau haiduci?ciudat aveam impresia ca perioada aia era alterata de politicieni nu de haiduci!!!ar fi bine tare sa te documentezi inainte de a afirma ceva...si nu te mai uita la trandafirul galben(margelatul)(florin piersic)
raspunde »
terry (2010-12-13 18:24:43)
Daca codul juridic in Romania ar fi ca in Iran , totii romanii ar fi desfigurati :) !
raspunde »
ion (2010-12-13 16:56:19)
Asa se face regula oameni buni . sa fie si la noi asa . nar mai fi furturi violuri etc.
raspunde »