marime text:

CAINELE SEISMOGRAF. Dovada ca animalele stiu cand urmeaza sa se produca un cutremur. VIDEO INCREDIBIL

Cateva secunde care ar putea face diferenta intre viata si moarte - asta iti poate oferi un caine, care are capacitatea de a anticipa un cutremur in timp util, astfel incat stapanul sau se se poata pune la adapost.
Embed:

După ce aţi efectuat selectarea, copiaţi şi inseraţi codul de încorporat aflat mai sus. Codul se modifică în funcţie de selectarea dvs.



O filmare postata pe internet demonstreaza acest lucru - un patruped care statea linistit intr-un birou a fost surprins de camerele de supraveghere luand-o la goana, aparent fara motiv. Doar ca dupa cateva secunde fuga a inceput sa aibe sens.

Vezi toate stirile in timp real si pe telefonul tau mobil: m.crimetime.ro

Scrie un comentariu



cristina (2011-08-02 11:09:28)
Urmariti cu atentie cainele : la secunda 4 a filmarii ciuleste urechile si pune prima data botul pe podea adulmecand. La secunda 17 a filmarii isi indreapta iar botul spre podea si adulmeca iar la secunda 18 o rupe la fuga. A simtit vibratia pamantului cu mult inainte de a o rupe la fuga (infrasunetele cresc in intensitate pe masura ce se apropie unda de soc).
raspunde »
Logic (2011-08-02 06:59:40)
Cainele a simtit acele unde de soc pe care noi nu le percepem...adica inceputul ...miscari de 2-3 grade/richter...uitativa cum priveste de mai multe ori in jos chiar de la inceputul filmarii..
raspunde »
dyarom (2011-08-02 02:41:46)
Si cainele unde e ?
raspunde »
razvan1 (2011-08-02 01:13:53)
@Florin pai in alea 5 secunde te poti ascunde undeva sub o masa sa stiic a conteaza poate daca nu fugi ina lea 5 secunde pe scaunul tau cade tavanu :)
raspunde »
florin (2011-08-02 00:22:25)
la secunda 18 cainele fuge speriat,iar la secunda 23 incepe cutremurul.deci acest caine simte cu 5 secunde inainte cutremurul.intrebarea e,ce poti face tu in 5 secunde?decat sa iti faci cruce de 3 ori:)))).oricum e cv incredibil cum animalele pot simti catastrofa cum vine,chiar si cu 5 secunde inainte...
raspunde »
coco (2011-08-01 23:00:21)
da Bav il vreau pe taica-tau in mijlocul galeriei sa vad cum ai umple gura de carne si eu sa rad de pe peluza IDIOTULE care esti rezultatul unui prezervativ expirat.
raspunde »
Bav (2011-08-01 19:54:40)
il vrei la Steaua ???
raspunde »
@DannyT (2011-08-01 18:40:52)
Vrei sa iesi cu mine la o bere, te rog?
raspunde »
DannyT (2011-08-01 17:56:26)
Gasiti acest filmulet pe youtube sub numele de "My dog Sophie senses the 6.5 earthquake at the Times-Standard newspaper in Eureka CA", si observati clar ca e filmat pe 9 ianuarie, 2010, si pus pe net a 2-a zi. Plus ca sunt o gramada de dovezi adunate de-a lumgul timpului care indica faptul ca animalele simt cutremurul cu ceva vreme inainte sa il simtim noi. Ma cam enerveaza ca un dobitoc care nu are viata, vede intr-o seara, acasa, pe net, nu de alta dar nu are prieteni sa iasa la o bere, filmuletul asta, si din greseala lucreaza la pro-tv si se gandeste ca el ii primul care a vazut un filmulet cu 600mii de vizualizari, si crede ca face o fapta buna prin a ma educa pe mine. VREAU STIRI, NU PORCARII!!!
raspunde »
dzakey (2011-08-01 17:13:58)
pe 27 oct 2004, cutremurul de 6 grade de la ora 10 jumate seara, adormisem si la un moment dat, cei 2 papagali din colivie au inceput sa se zbata puternic, ca niciodata, incercand sa iasa din colivie. m-am trezit speriat, abia atipisem dar mi-a luat ceva timp sa ma dezmeticesc, am coborat din pat, am aprins lumina, m-am dus inspre colivie sa vad ce se intampla si i-am vazut saracii extrem de speriati si incercand sa iasa, iar in momentul cand am vrut sa bag mana in colivie, sa-i iau si sa-i calmez, a inceput cutremurul...probabil toata faza, de cand au inceput sa se zbata, pana am coborat din pat si am aprins lumina si pana sa incep sa-i scot de-acolo, a tinut vreo 30 de secunde... destul de mult zic eu, nu?
raspunde »